Pobožnost sv. Tereziji i blagoslov ruža

Terezija se rodila kao deveto dijete bračnog para Luisa i Zelie Guérin, 2. siječnja 1873. godine u gradiću Alençonu u Normandiji. Dva dana kasnije bila je krštena dobivši ime na krštenju Marija – Franciska – Terezija. Svoju dragu majku izgubila je već 28. kolovoza 1877. godine, kada nije još imala niti četiri godine. Na njezin kršćanski odgoj utjecala je prvenstveno njezina majka, zatim otac, sestra Paulina i sestre benediktinke kod kojih je pohađala školu. Teško je oboljela na Blagovjest 1883. godine, a čudesno ozdravila po zagovoru Gospe od Pobjede na Duhove. Rano je dobila zvanje da se potpuno posveti Gospodinu u Karmelskom redu. Dobivši dopuštenje od mjesnog biskupa, Terezija je napokon, u ponedjeljak, 9. travnja 1888. godine ušla u Karmel u Lisieuxu, ustrajavši u njemu sve do svoje svetačke smrti 30. rujna 1897. godine. Stupila je u samostan da bi spašavala duše i molila za svećenike. Život u Karmelu bio je veoma jednostavan i tvrd. Sve je to podnosila s nadnaravnom radošću.

Terezija je 8. rujna 1890. godine polagala zavjete. O tome piše ovako: „ O, kako je slatko služiti Gospodinu u noći, u kušnji!” Ona je postala učiteljica svetosti: „Sve što sam činila, mora biti dohvatljivo malim dušama.” Na kraju života mogla je uskliknuti: „Kalež je pun do vrha! Nikad nisam vjerovala da je moguće tako mnogo trpjeti.” A trpjela je iz ljubavi za spasenje duša. Njezina knjiga „Povijest jedne duše”, u kojoj je opisala svoj vlastiti životni put, postala je putokaz mnogima kako valja koračati putem duhovnog djetinjstva posve predan Božjoj volji, bez očekivanja čudesa i nadnaravnih objava. Mala je Terezija vratila čast onim malim krepostima sive svakodnevice: poniznosti, poslušnosti, čistoći, požrtvovnosti, jednostavnosti srca, povezanosti s Bogom.

Mala Svetica odlazi u susret Onomu kojemu je sve darovala da bi primila vijenac slave od Uskrsloga, 30. rujna 1897. godine. Zbog toga Crkva ju je 1925. godine, po papi Piju XI. proglasila svetom, samo 28 godina nakon njezine smrti. Papa Ivan Pavao II. Proglasio ju je 19. listopada 1997. godine naučiteljicom Crkve.

O mila sv. Terezijo, evo me pred tobom da tražim utjehe i svjetla svojoj bijednoj duši. De pogledaj, mala Svetice, na moju dušu. Osamljenost je straši, pustoš je opkoljuje, napasti je progone: nalazi se u duhovnoj tami i zapuštenosti. Ti znadeš i sama koliko duša trpi u ovakvome stanju jer si i ti, iako premila zaručnica Kristova, kadikad uzdisala da je Isus zadrijemao na dnu lađice tvojega srca. Pomozi mi, mila zagovornice, u ovoj duševnoj tjeskobi. Ako je volja Isusova da ovo i nadalje trpim, neka se vrši njegova sveta volja, ali onda se još usrdnijim molbama obraćam tebi da me ne zapustiš. Budi ti uza me; potiči me na ustrajnost; šapći mi o svjetlu i miru što dolaze nakon tamne noći. Ti mi budi pratilica i tješiteljica. Amen. Oče naš…

Litanije sv. Terezije od Djeteta Isusa

Gospodine, smiluj se!

Kriste, smiluj se!

Gospodine, smiluj se!

Oče nebeski, Bože, smiluj nam se!

Sine, Otkupitelju svijeta, Bože, smiluj nam se!

Duše sveti, Bože, smiluj nam se!

Sveto Trojstvo, jedan Bože, smiluj nam se!

Sveta Terezijo, moli za nas

Sveta Terezijo, zaručnice Kristova, moli za nas

Sveta Terezijo, anđele svetosti, moli za nas

Sveta Terzijo, radosti svojih roditelja, moli za nas

Sveta Terezijo, uzore djetinjstva, moli za nas

Sveta Terezijo, ljubiteljice Presvetog sakramenta, moli za nas

Sveta Terzijo, miljenice Majke Božje, moli za nas

Sveta Terezijo, mistični cvijete savršenosti, moli za nas

Sveta Terezjo, ljubice poniznosti, moli za nas

Sveta Terezijo, ružice ljubavi, moli za nas

Sveta Trezijo, ljiljane čistoće, moli za nas

Sveta Terezijo, cvijete Karmela, moli za nas

Sveta Terezijo, primjeru siromaštva, moli za nas

Sveta Terezijo, uzore poslušnosti, moli za nas

Sveta Terezijo, anđele nevinosti, moli za nas

Sveta Terezijo, željna mučeništva, moli za nas

Sveta Terezijo, puna pouzdanja u Božju providnost, moli za nas

Sveta Terezijo, žrtvo za svećenike, moli za nas

Sveta Terezji, zaštitnice misija, moli za nas

Sveta Terezijo, utjeho bolesnih, moli za nas

Sveta Terezijo, snago malodušnih, moli za nas

Sveta Terezijo, utočište nevoljnih, moli za nas

Sveta Terezijo, učiteljice duhovnog djetinjstva, moli za nas

Sveta Terezijo, naučiteljice Crkve, moli za nas

Sveta Terezijo, moćna zagovornice, moli za nas

Sveta Terezijo, strahu i trepete zlih duhova, moli za nas

Sveta Terezijo, pomoćnice u svim potrebama, moli za nas

Sveta Terezijo, zaštitnice Vežice, moli za nas!

Jaganjče Božji, koji oduzimaš grijehe svijeta, oprosti nam Gospodine!

Jaganjče Božji, koji oduzimaš grijehe svijeta, usliši nas Gospodine!

Jaganjče Božji, koji oduzimaš grijehe svijeta, smiluj nam se!

S: Moli za nas, sv. Terezijo od Djeteta Isusa

N: Da dostojni postanemo obećanja Kristovih

Pomolimo se:

Gospodine, ti si rekao: ako ne budete kao djeca, nećete ući u Kraljevstvo nebesko. Molimo te da nasljedujući u poniznosti i prostodušnosti srca svetu Tereziju od Djeteta Isusa, postignemo vječnu nagradu. Koji živiš i kraljuješ u vjeke vjekova. Amen!

Župna himna

Lizje u noćnu tonuo boju

Karmelom tiho šetao san

Anđeli sestru pratili svoju

Divni u Božji presveti stan

Srebrnom cestom Tereza mala

Stigla je Ocu blistav u sjaj

Vesela pred njih ona je stala

Primila plaću blaženi raj

Svetice ruža, moli za nas.

Ostali nismo sami u doli,

S visina kaže sveti put svoj,

Latice sipa tko joj se moli,

Sretno da svrši životni boj.

Vežica tvoja Terezo mala,

Slavi te smjerno godinama već,

Čuvaj je štiti, Kristu je vodi,

Dok bude trajo’ žića nam vijek.